Sme malé rodinné vydavateľstvo, ktoré vzniklo s cieľom vydať poučnú a krásne ilustrovanú detskú knižku o Bratislave – typu hľadaj a nájdi. Takéto obrázkové knižky sú aj z našej osobnej skúsenosti osvedčené a obľúbené u deti. Veľkoformátovou knižkou, v ktorej farebné, detailné a vtipné ilustrácie ukrývajú mnoho zaujímavých príbehov, chceme deťom hravou formou priblížiť hlavné mesto Slovenska.

Za nápadom realizovať projekt detskej ilustrovanej knihy o Bratislave stojíme mama a dcéra, Martina a Zuzana. Obidve sme vášnivé cestovateľky a obdivovateľky krásnych detských kníh. Po cestách po Európe sa Martine, mame 6 ročnej Stely a 4 ročného Félixa, osvedčilo nachystať sa pred cestou na danú destináciu knižkou o danom meste, či krajine. Deti hltali farebné obrázkové knihy, v ktorých videli napr. Paríž či Viedeň. Spoznali úplne prirodzene veľa zaujímavých osobností z danej krajiny a najväčším bonusom bolo, keď reálne na mieste spoznávali pamiatky, ulice a známe miesta – a to vďaka knihám.
Vďaka našim deťom sa tak zrodil nápad vymyslieť vlastnú knihu o Bratislave, keďže sa prirodzene zaujímali aj o mesto, v ktorom bývajú.  Na začiatku bol len odvážny nápad.  Obidve pochádzame profesijne z iných odvetví a s vydávaním kníh sme doposiaľ nemali žiadnu vlastnú skúsenosť. Časom sa nápad zmenil na sen a už nebolo cesty späť. Martina preto založila rodinné vydavateľstvo Minimalist.  Prekážky sme brali ako výzvy, možnosť učiť sa novému a hlavne krok k úspešnému dokončeniu nášho projektu – ilustrovanej knihy o Bratislave, v ktorej malí čitatelia (ale aj dospelí) hravou formou a objavovaním zaujímavých príbehov spoznajú významných rodákov a osobnosti pôsobiace v Bratislave, historické pamiatky a tradičné špeciality (Bratislavské rožky).

Dnes, po roku od prvého draftu a stretnutia s talentovanou ilustrátorkou Máriou Neradovou, sa pomaly náš sen stáva realitou. Kniha je sfinalizovaná a prešla grafickou úpravou známou grafičkou dizajnérkou detských kníh Martinou Rozinajovou.

Tlač knižky sa nám podarila realizovať vďaka množstvu podporovateľov a úspečnej kampani na crowdfundingovom portáli startlab.sk .